Rodzice są zmęczeni. Najbardziej wieczorem, kiedy dzieci powinny już dawno spać. Czasem tak bardzo, że podają dzieciom na sen niedozwolone środki.
Czy wiesz, że w Polsce nie zarejestrowano żadnego leku w leczeniu zaburzeń snu u dzieci? Musi być tego jakiś powód.
Najczęściej stosowanymi środkami, które mają za zadanie wpłynąć na sen dziecka, są leki przeciwhistaminowe I generacji (często te II generacji). Leki te mają łagodzić objawów alergii lub tzw. choroby lokomocyjnej. Czasem są stosowane doraźnie do łagodzenia lęku przed znieczuleniem). Występująca po nich senność jest SKUTKIEM UBOCZNYM, a nie ich przeznaczeniem. Każdy z nich może doprowadzić do działań niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego, ale i negatywnie wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy, w niektórych przypadkach zaś doprowadzić do zaburzeń rytmu serca. Dlatego zazwyczaj leki takie dostępne są na receptę i powinny być stosowane TYLKO na zalecenie lekarza, a dzieciom do lat nie wolno ich w podawać w ogóle.
Kolejna kategoria – leki nasenne – NIE WOLNO podawać ich dzieciom bez konsultacji z lekarzem! Pochodne benzodiazepiny i niebenzodiazepinowe leki nasenne przeznaczone są tylko dla dorosłych. Nawet jednorazowe zażycie może być dla dziecka śmiertelnym zagrożeniem – zatrzymaniem oddychania.
Natomiast melatonina – w Polsce nie jest zarejestrowana do leczenia dzieci. Jej długotrwałe przyjmowanie przez dzieci nie zostało uznane za całkowicie bezpieczne. Nie wiadomo, czy długotrwałe stosowanie jej u nich nie wpływa negatywnie na ich układ hormonalny, zwłaszcza płodność.
Na rynku są także “syropy na sen dla dziecka” dla dzieci powyżej 3 roku życia zawierające np “koncentrat z czarnej porzeczki, wyciąg z kwiatostanu lipy, wyciąg z ziela melisy, wyciąg z koszyczków rumianku, wyciąg z kwiatów róży stulistnej, aromat malinowy, benzoesan sodu”.
Pewnie nie zaszkodzą, ale ich skuteczność nie została przez nikogo udowodniona. Nie ma też danych o ewentualnych skutkach ubocznych.
Podaje się też dzieciom leki homeopatyczne – nie ma dowodów na to, że wpływają na cokolwiek, nie tylko na sen.
Namawiamy do stosowania wieczornych rytuałów, nawet kiedy wieczorem padacie na pysk – w ostatecznym rozliczeniu zabiorą mniej czasu niż cowieczorne użeranie się z dzieckiem. Jeśli coś „stosować”, to środki naturalne., np nasz kakaowy napój na sen.